Przedecz, Zamek, Zamki, Wielkopolska, Koło, Kłodawa, Chodecz, Izbica, Kujawy

Herb Miasta Przedecz

Polski     EnglishDzisiaj jest Niedziela, 26 maja 2024
Aktualności > Kujawskie Sypanie Piaskiem (24.06.2012)

      W dniu 24 czerwca kolejny raz na ulicy Zamkowej w Przedczu spotkali się uczestnicy konkursu Kujawskiego Sypania Piaskiem aby rywalizować o nagrody za usypanie najpiękniejszych wzorów kujawskich.

      Tego dnia w parku przy zamku zebrało się wielu mieszkańców Przedcza i przybyłych gości. Jednym z powodów był odbywający się również w tym dniu I Turniej Rycerski na Zamku w Przedczu oraz piękna słoneczna pogoda.

      Sypanie piaskiem to zwyczaj sięgający XIX w., rozpowszechniony na terenie Kujaw wśród społeczności wiejskiej. Posypywanie praktykowane było głównie przed Świętami Wielkanocnymi, gdzie ozdabiano dróżki prowadzące do domostw.
Jeszcze na początku lat 60-tych na terenie Żarowa k. Przedcza wysypywano wzory piaskiem.

      Uczestnicy konkursu rozpoczęli usypywanie swoich wzorów na ulicy Zamkowej o godz. 15.00. Rywalizacja odbywała się w 2 kategoriach: dzieci i młodzież oraz dorośli.
W kategorii dorośli, pierwsze miejsce zajęła Pani Mirosława Sikorska, która otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 200zł.

      Konkursowi towarzyszyła bardzo interesująca wystawa rękodzieła ludowego i wyrobów spożywczych, zorganizowana przez Stowarzyszenie "Solna Dolina" z Kłodawy.

      Około godziny 16 swoje umiejętności wokalne zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół w Przedczu. Następnie wystąpił zespół ludowy Przedeczanki.

      Wieczorem puszczano wianki na jeziorze i bawiono się na festynie przy muzyce zespołu Duo Dance.


Galeria

Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ


© Copyright 2001-2018