Przedecz, Zamek, Zamki, Wielkopolska, Koło, Kłodawa, Chodecz, Izbica, Kujawy

Herb Miasta Przedecz

Polski     EnglishDzisiaj jest Wtorek, 16 kwietnia 2024
Aktualności > I Turniej Rycerski na Zamku w Przedczu (23-24.06.2012)

      W dniu 23 czerwca (sobota) do zamku w Przedczu przybyli rycerze, aby wziąć udział w I Turnieju Rycerskim na Zamku w Przedczu. Tego dnia przy fosie zamkowej goście rozbili swoje namioty, czyścili zbroje oraz przygotowywali miecze do walk, które zaplanowano na kolejny dzień.

      W niedzielny ranek pod zamkiem można było poznać uzbrojenie średniowiecznego rycerza, zobaczyć pokazy artyleryjskie i dawnego rzemiosła czy spróbować swoich sił strzelając z łuku do tarczy. Uzbrojenie rycerzy i ich stroje datowane były na okres od 1360 do 1420r.

      Około godziny 11 rozpoczęły się walki finałowe przybyłych rycerzy. Turniej miał charakter walk "1 na 1" na miecz jednoręczny i tarczę. Do rywalizacji stanęli:
Krzysztof Stępnakowski herbu Ślepowron z Bydgoszczy
Marcin Mądrzak herbu Wieniawa z Leszna
Adam Kosecki herbu Rawa z Bydgoszczy
Dawid Chęciński z zamku Przedecz

      Dramatyczne i trzymające w napięciu pojedynki rycerzy wyłoniły zwycięzcę turnieju, którym został Marcin Mądrzak herbu Wieniawa z Leszna. Kolejne miejsca zajęli: Adam Kosecki herbu Rawa z Bydgoszczy, Dawid Chęciński z zamku Przedecz i Krzysztof Stępnakowski herbu Ślepowron z Bydgoszczy.

      Turniej został zorganizowany dzięki pomysłowi i pomocy Dawida Chęcińskiego z Przedcza, Marcina Maciejewskiego z Cett pod patronatem MOKu oraz Wojciecha "Wściekłego" Szyguły herbu Wieniawa.

      Dawid jest wielkim pasjonatem rycerstwa epoki średniowiecza a jego zbroja prezentowała się naprawdę imponująco. Chciałby aby taka impreza organizowana była cyklicznie oraz aby rozszerzyć ją o dodatkowe konkurencje takie jak walki na miecze półtoraręczne czy też na miecz i puklerz (mała drewniana okrągła tarczka) albo turnieje kusznicze czy łucznicze.

      Miejmy nadzieję, że turnieje rycerskie zagoszczą na stałe w kalendarzu imprez organizowanych pod przedeckim zamkiem.


Galeria

Powiększ

Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ

Powiększ

Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ
© Copyright 2001-2018