Przedecz, Zamek, Zamki, Wielkopolska, Koło, Kłodawa, Chodecz, Izbica, Kujawy

Herb Miasta Przedecz

Polski     EnglishDzisiaj jest Niedziela, 26 maja 2024
Aktualności > 92-ta Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

      Polacy obchodzą dzień 11 listopada w sposób uroczysty i refleksyjny - data ta jest pamiętana jako dzień zakończenia I wojny światowej, która pochłonęła 8,5 milionów ludzkich ofiar.

      W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm, czym ogłosili swoją kapitulację: I wojna światowa praktycznie była zakończona. Z porażki nieprzyjaciela skorzystała Rada Regencyjna: 7 listopada ogłosiła ona niepodległość Polski, a po czterech dniach przekazała brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu dowództwo nad Wojskiem Polskim.

      Z kolei Naczelny Dowódca Wojsk Polskich zaproponował stacjonującym w Warszawie żołnierzom niemieckim, by złożyli broń i wyjechali z miasta. Wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Warszawy, co oznaczało, że nareszcie była odzyskana wolność - właśnie ten moment uznano za datę odtworzenia przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

      W tym roku przypadła 92 rocznica tamtych wydarzeń. W naszym mieście jak i w całym kraju dzień 11 listopada obchodzony był bardzo uroczyście. Rozpoczęła go Msza Św. W intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. prałata Henryka Ambroziaka. Po nabożeństwie delegacje i mieszkańcy uroczyście przemaszerowali pod pomnik "Ku Czci Poległym i Pomordowanym za Wolną Polskę" na Placu Wolności aby złożyć kwiaty. Przy pomniku wartę honorową pełnili harcerze.

      Druga część uroczystości odbyła się w Zamku, gdzie dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Przedczu przygotowali historyczno-patriotyczną akademię.


Galeria

Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
© Copyright 2001-2018