Przedecz, Zamek, Zamki, Wielkopolska, Koło, Kłodawa, Chodecz, Izbica, Kujawy

Herb Miasta Przedecz

Polski     English







Dzisiaj jest Piątek, 19 kwietnia 2024
Aktualności > Festyn archeologiczny 'Wehikuł czasu' w Wietrzychowicach (05.09.2010)

      W ostatnią niedzielę - 5 września - w Parku Kulturowym w pobliskich Wietrzychowicach odbył się - w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa - III Festyn Archeologiczny "Wehikuł czasu". Festyn zorganizowany został przez Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej, współorganizatorem było Nadleśnictwo Koło.

Powiększ

      Europejskie Dni Dziedzictwa, to jeden z największych projektów edukacyjnych mający na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Obecnie, Polska jest jednym z 49 krajów, które co roku we wrześniu udostępniają nieodpłatnie do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki, miejsca kultury oraz organizują wystawy i inne imprezy towarzyszące.

      Zamiarem organizatorów festynu archeologicznego, było przeniesienie w tym dniu zwiedzających, jak "wehikułem czasu" w epokę neolitu. Uczestnicy imprezy mogli się poczuć tak, jakby brali udział w życiu codziennym ludności kultury pucharów lejkowatych 5.500 lat temu.

      Podczas festynu, specjaliści trudniący się archeologią doświadczalną, na zaaranżowanych stanowiskach zaprezentowali przybyłym wszelkiego rodzaju formy rzemiosła i życia codziennego w osadzie. Odbyły się pokazy obróbki krzemienia, rogu, kości i bursztynu, wyrabiano prymitywną broń. Uczestnicy festynu mogli obejrzeć pełną gamę wzorów naczyń glinianych, poznali także technikę ich wytwarzania. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się prezentacja neolitycznych instrumentów muzycznych. Tym bardziej, że mogły dla siebie te instrumenty wykonać. Na dłużej goście festynu zatrzymywali się przy stanowiskach obróbki skór i wytwarzania dziegciu mającego szerokie zastosowanie zarówno do celów gospodarczych, jak i leczniczych. Zielarka uchyliła rąbka tajemnic związanych z ziołolecznictwem oraz innym wykorzystaniem roślin np.: do pozyskania włókien i barwienia tkanin, czy też skóry. Pokazano także najprostsze sposoby tkania.

      Organizatorzy przygotowali również specjalne stanowiska, na których chętni mogli wcielić się w rolę archeologów.

      Oczywiście, największą atrakcją były same grobowce. To przykład rzadko spotykanej w Polsce formy obrzędu pogrzebowego z okresu neolitu, a zarazem są charakterystyczne dla Kujaw.

      Ponadto uczestnicy imprezy mogli nabyć pamiątki związane z Parkiem Kulturowym Wietrzychowice, tj. widokówki i karty pocztowe, foldery, przewodniki, repliki naczyń i narzędzi, czy też okazjonalne monety.



Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ




© Copyright 2001-2018