Przedecz, Zamek, Zamki, Wielkopolska, Koło, Kłodawa, Chodecz, Izbica, Kujawy

Herb Miasta Przedecz

Polski     EnglishDzisiaj jest Niedziela, 26 maja 2024
Aktualności > Dożynki 2010 (22.08.2010)

      Dożynki to największe w roku święto gospodarskie rolników. Jest ono ukoronowaniem całorocznego trudu gospodarzy. Są one obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów - głównie zbóż.
Tradycja dożynkowa jest bardzo silna w naszej gminie. Święto plonów corocznie obchodzone jest bardzo uroczyście.
      Tegoroczne dożynki odbyły się w dniu 22 sierpnia. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym, którą celebrował Ksiądz Prałat Henryk Ambroziak. Licznie zgromadzeni Rolnicy - w intencji których sprawowana była Eucharystia - przybyli do świątyni z pięknymi wieńcami zrobionymi ze zbóż z tegorocznych zbiorów. Nie brakowało również świeżego chleba. Dodatkowo Mszę Świętą uświetniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedczu, strażacy oraz delegacje władz gminy i powiatu.
      Po Mszy Świętej uformował się kolorowy korowód, który przy dźwiękach orkiestry przemaszerował pod zamek, gdzie zaplanowano część artystyczną. Głównych gości przywitał i przedstawił Pan Andrzej Kacprzak, a byli to m.in. Burmistrz Pan Witold Siwiński, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Jerzy Robaszewski, Księża ks. Henryk Ambroziak i ks. Paweł Koralewski, Starostowie Dożynek - Magdalena Woźniak i Janusz Matczak, radni z gminy i powiatu oraz wszyscy rolnicy i inni goście. Po przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna w której wystąpiły zespoły ludowe, młodzieżowa orkiestra dęta, uczniowie Zespołu Szkół w Przedczu.
      Najpiękniejszym wieńcem dożynkowym został wybrany - robiący naprawdę ogromne wrażenie - wieniec z wioski Józefowo.
      Uroku całym uroczystościom dodawały stanowiska m.in. Koła Gospodyń Wiejskich z Zalesia i Józefowa, gdzie Panie przygotowały do degustacji namiastkę swoich kulinarnych umiejętności. Były szaszłyki, żeberka, kurczak, ciasta oraz wiele innych potraw.
      Ciekawe stoiska zaprezentowały również: Stowarzyszenie Dolina Solna, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Urząd Miasta i Gminy w Przedczu.
      Wieczorem uczestnicy dożynek bawili się na zabawie tanecznej.


Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
© Copyright 2001-2018