Przedecz, Zamek, Zamki, Wielkopolska, Koło, Kłodawa, Chodecz, Izbica, Kujawy

Herb Miasta Przedecz

Polski     EnglishDzisiaj jest Niedziela, 26 maja 2024
Aktualności > Obchody 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (03.05.2010)

      W Przedczu odbyły się dziś uroczystości z okazji 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 w kościele pw. Św. Rodziny. Mszą Świętą w intencji Ojczyzny celebrował ks. prałat Henryk Ambroziak. W homilii ksiądz prałat podkreślił, że w tym roku obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja mają szczególny wymiar ze względu na katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

      Po Mszy Świętej kondukt z orkiestrą dętą na czele wyruszył w kierunku Placu Wolności gdzie pod pomnikiem "Poległym i Pomordowanym za Wolną Polskę" delegacje władz miasta, urzędów i zakładów pracy złożyły kwiaty.

      Następnie uczestnicy obchodów udali się do Zamku, gdzie po wysłuchaniu przemówienia Burmistrza obejrzeli widowisko historyczno-patriotyczne przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Żarowie.

      Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

      Kościół katolicki obchodzi 3 maja uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Zatwierdził je w 1923 roku papież Pius XI. Jest obchodzone na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. Król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.

MN

Galeria

Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ Powiększ
© Copyright 2001-2018